grid view list view
View More

Pat Martino Quintet

    • Thursday, March 29

    • 12:30 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

Zurich Chamber Orchestra, Program I

    • Thursday, March 29

    • 6:15 pm

    • Yamacraw Center for the Performing Arts

View More

Rhonda Vincent & The Rage / Claire Lynch Band

    • Thursday, March 29

    • 7:30 pm

    • North Garden Assembly Room at Ships of the Sea Museum

View More

Benedetto Guitars 50th Anniversary

    • Thursday, March 29

    • 8:00 pm

    • Lucas Theatre for the Arts

View More

Derek Gripper, guitar

    • Friday, March 30

    • 12:30 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

Derek Gripper’s African Strings Project / Trio Da Kali

    • Friday, March 30

    • 5:30 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

Zurich Chamber Orchestra, Program II

    • Friday, March 30

    • 6:15 pm

    • Yamacraw Center for the Performing Arts

View More

Mission Temple Fireworks Revival: Paul Thorn and the Blind Boys of Alabama

    • Friday, March 30

    • 7:30 pm

    • Lucas Theatre for the Arts

View More

Derek Gripper’s African Strings Project / Trio Da Kali

    • Friday, March 30

    • 8:30 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

Margaret Glaspy / Juana Molina

    • Friday, March 30

    • 8:30 pm

    • North Garden Assembly Room at Ships of the Sea Museum

View More

Trio Da Kali

    • Saturday, March 31

    • 12:30 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

Zurich Chamber Orchestra, Program III

    • Saturday, March 31

    • 3:00 pm

    • Yamacraw Center for the Performing Arts

View More

FILM: “The Goddess” (1934): Live Score by Juana Molina

    • Saturday, March 31

    • 3:00 pm

    • Trustees Theater

View More

Béla Fleck & Abigail Washburn

    • Saturday, March 31

    • 7:00 pm

    • Lucas Theatre for the Arts

View More

John Moreland / Aaron Lee Tasjan

    • Saturday, March 31

    • 8:30 pm

    • North Garden Assembly Room at Ships of the Sea Museum

View More

António Zambujo

    • Saturday, March 31

    • 8:30 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

FILM: BiRDMAN LiVE with Antonio Sanchez

    • Sunday, April 1

    • 3:00 pm

    • Lucas Theatre for the Arts

View More

Gullah Roots: Etienne Charles / Ranky Tanky

    • Sunday, April 1

    • 3:30 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

Daniel Hope’s Air: A Baroque Journey

    • Sunday, April 1

    • 5:00 pm

    • Trinity United Methodist Church

View More

Gullah Roots: Etienne Charles / Ranky Tanky

    • Sunday, April 1

    • 7:00 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

Sullivan Fortner, piano

    • Monday, April 2

    • 12:30 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

Kristian Bezuidenhout, fortepiano

    • Monday, April 2

    • 6:15 pm

    • Trinity United Methodist Church

View More

Diego El Cigala

    • Monday, April 2

    • 7:30 pm

    • Lucas Theatre for the Arts

View More

Chris Pattishall, piano

    • Tuesday, April 3

    • 12:30 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

Trumpet Masters: Celebrating Louis Armstrong & Lee Morgan

    • Tuesday, April 3

    • 5:30 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

Stile Antico

    • Tuesday, April 3

    • 6:15 pm

    • Trinity United Methodist Church

View More

Trumpet Masters: Celebrating Louis Armstrong & Lee Morgan

    • Tuesday, April 3

    • 8:30 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

Hawktail

    • Wednesday, April 4

    • 12:30 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

Marc-André Hamelin, piano

    • Wednesday, April 4

    • 6:15 pm

    • Trinity United Methodist Church

View More

Maria Schneider Orchestra

    • Wednesday, April 4

    • 7:30 pm

    • Lucas Theatre for the Arts

View More

Dr. Lonnie Smith Trio

    • Thursday, April 5

    • 12:30 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

Jazz on the River

    • Thursday, April 5

    • 4:00 pm

    • Rousakis Plaza

View More

Dr. Lonnie Smith Trio / Sullivan Fortner Trio

    • Thursday, April 5

    • 6:00 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

Zukerman Trio

    • Thursday, April 5

    • 6:15 pm

    • Yamacraw Center for the Performing Arts

View More

Marty Stuart & His Fabulous Superlatives

    • Thursday, April 5

    • 7:00 pm

    • North Garden Assembly Room at Ships of the Sea Museum

View More

Manual Cinema: Lula del Ray

    • Thursday, April 5

    • 8:30 pm

    • Lucas Theatre for the Arts

View More

Dr. Lonnie Smith Trio / Sullivan Fortner Trio

    • Thursday, April 5

    • 9:00 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

Sullivan Fortner Trio

    • Friday, April 6

    • 12:30 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

Zukerman Trio with Daniel Hope & Friends

    • Friday, April 6

    • 6:15 pm

    • Yamacraw Center for the Performing Arts

View More

Swing Central Jazz Finale: Stomping the Blues

    • Friday, April 6

    • 6:30 pm

    • Lucas Theatre for the Arts

View More

Lúnasa with Tim O’Brien

    • Friday, April 6

    • 7:00 pm

    • North Garden Assembly Room at Ships of the Sea Museum

View More

Late Night Jazz Jam

    • Friday, April 6

    • 10:00 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

Audra McDonald

    • Saturday, April 7

    • 2:00 pm

    • Trustees Theater

View More

Lee Fields & The Expressions / The James Hunter Six

    • Saturday, April 7

    • 4:00 pm

    • North Garden Assembly Room at Ships of the Sea Museum

View More

Bill Frisell Trio / Julian Lage Trio

    • Saturday, April 7

    • 6:00 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

Atlanta Symphony Orchestra with Robert McDuffie

    • Saturday, April 7

    • 7:00 pm

    • Lucas Theatre for the Arts

View More

Lee Fields & The Expressions / The James Hunter Six

    • Saturday, April 7

    • 8:00 pm

    • North Garden Assembly Room at Ships of the Sea Museum

View More

Bill Frisell Trio / Julian Lage Trio

    • Saturday, April 7

    • 9:00 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

FILM: “Terezín: Refuge in Music”

    • Sunday, April 8

    • 3:00 pm

    • Temple Mickve Israel

View More

The Voice is a Traveler: Moira Smiley / Anna & Elizabeth

    • Sunday, April 8

    • 4:00 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

Daniel Hope & Friends: Balkan Roots

    • Sunday, April 8

    • 5:00 pm

    • Temple Mickve Israel

View More

The Voice is a Traveler: Moira Smiley / Anna & Elizabeth

    • Sunday, April 8

    • 7:00 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

American Brass Quintet

    • Monday, April 9

    • 12:30 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

Tommy Emmanuel / Jayme Stone’s Folklife

    • Monday, April 9

    • 5:00 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

Murray Perahia, piano

    • Monday, April 9

    • 6:15 pm

    • Yamacraw Center for the Performing Arts

View More

Tommy Emmanuel / Jayme Stone’s Folklife

    • Monday, April 9

    • 8:00 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

American Brass Quintet

    • Tuesday, April 10

    • 12:30 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

Daniel Hope & Friends: Brahms & Elgar

    • Tuesday, April 10

    • 6:15 pm

    • Trinity United Methodist Church

View More

Mike Block & Sandeep Das / Kittel & Co.

    • Tuesday, April 10

    • 7:00 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

Rosanne Cash with John Leventhal

    • Tuesday, April 10

    • 7:30 pm

    • Lucas Theatre for the Arts

View More

Alasdair Fraser & Natalie Haas

    • Wednesday, April 11

    • 12:30 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

Alasdair Fraser & Natalie Haas / The Goodbye Girls

    • Wednesday, April 11

    • 5:30 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

PIAF! The Show

    • Wednesday, April 11

    • 7:00 pm

    • Lucas Theatre for the Arts

View More

Alasdair Fraser & Natalie Haas / The Goodbye Girls

    • Wednesday, April 11

    • 8:30 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

The Goodbye Girls

    • Thursday, April 12

    • 12:30 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

Yekwon Sunwoo, piano

    • Thursday, April 12

    • 6:15 pm

    • Trinity United Methodist Church

View More

Cancelled: Steve Earle & The Dukes

    • Thursday, April 12

    • 8:00 pm

    • North Garden Assembly Room at Ships of the Sea Museum

View More

North Mississippi Allstars

    • Thursday, April 12

    • 8:00 pm

    • North Garden Assembly Room at Ships of the Sea Museum

View More

Jovino Santos Neto, piano

    • Friday, April 13

    • 12:30 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

Classical Broadway: A Co-Production with Savannah VOICE Festival

    • Friday, April 13

    • 5:00 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

Daniel Hope & Friends: Romantic Masterworks

    • Friday, April 13

    • 6:15 pm

    • Trinity United Methodist Church

View More

Rhiannon Giddens

    • Friday, April 13

    • 7:30 pm

    • Lucas Theatre for the Arts

View More

Classical Broadway: A Co-Production with Savannah VOICE Festival

    • Friday, April 13

    • 7:30 pm

    • Charles H. Morris Center

View More

Latin Dance Party: Septeto Santiaguero

    • Friday, April 13

    • 8:30 pm

    • North Garden Assembly Room at Ships of the Sea Museum

View More

Stringband Spectacular: Acoustic Music Seminar Finale

    • Saturday, April 14

    • 11:00 am

    • Trinity United Methodist Church

View More

Savannah Music Festival at Trustees’ Garden

    • Saturday, April 14

    • 12:00 pm

    • Trustees' Garden