Program History

2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017

2017 Artist

Daniel Hope, Marcus Roberts, Jason Marsalis, Rodney Jordan, David Finckel & Wu Han, Gerald Clayton & The Assembly, Ebène Quartet, Stephen Hough, Atlanta Symphony Orchestra, Stewart Goodyear, Edgar Meyer, Simon Crawford-Phillips, Keith Robinson, Benny Kim, CarlaMaria Rodrigues, Máirtín O’Connor Trio, Molsky’s Mountain Drifters, Mike Marshall, Che Malambo, Russell Moore & IIIrd Tyme Out, DakhaBrakha, BalletCollective, Joseph Conyers, Eric Kim, Sebastian Knauer, Chouk Bwa Libète, Philip Dukes, Leon Anderson, Joe Goldberg, Randall Haywood, Jim Ketch, Tissa Khosla, Ricardo Pascal, Mason Margut, Bill Peterson, Stephen Riley, Terell Stafford, Dave Stryker, Brianna Thomas, Ron Westray, Corey Wilcox, Julian Lage, Bryan Sutton, Dover Quartet, Le Vent du Nord, De Temps Antan, Sanam Marvi, William Bell, Julian Lage & Chris Eldridge, Aoife O’Donovan, Earls of Leicester, Marcus Printup & Youngbloods, MSU Professors of Jazz, Rodney Whitaker, Sutton, Holt and Coleman, Noam Pikelny, Bruce Hornsby & The Noisemakers, T’Monde, Feufollet, Pine Leaf Boys, Danilo Brito, Jason Isbell, Jan Lisiecki, Flatt Lonesome, Sarah Jarosz, Lurrie Bell’s Chicago Blues Band, Ted Nash, Jeff Austin Band, The Travelin’ McCourys, Joel Savoy & Kelli Jones, Germán López, Joey DeFrancesco & The People, Patrick Watson, Hermeto Pascoal, Dom Flemons, The Avett Brothers, Joe Alterman Trio, Ike Stubblefield, Detroit Brooks, Herlin Riley, The Wood Brothers, Geno Delafose, Scott Lee, Leyla McCalla, Foghorn Stringband, Chucho Valdés, Danilo Pérez, Marcia Ball, James Cotton, Sounds of Kolachi, Hiss Golden Messenger, Richard Thompson, Mervon Mehta, Lawrence Power, Alphonso Horne, Nikki Lane, Parker Millsap, Boyce Griffith, Bruce Barth, Paul Petit, Raviv Markovitz, Bryan Carter, David L. Harris, Savannah VOICE Festival, Justin Townes Earle, George Meyer, Paul Oscher

2016 Artists

SMF2016_Poster_CAAaron Diehl, Adrian Cunningham, Alexandre Tharaud, Amy Shoremount-Obra, Andrew Bird, Andrew Bisantz, Arnaldo Cohen, Atlanta Symphony Orchestra, Ballaké Sissoko, Ben Crystal’s Shakespeare Ensemble, Benny Kim, Blue Highway, Brianna Thomas, Bryan Sutton Band, Cameron Carpenter feat. the International Touring Organ, Caren Levine, CarlaMaria Rodrigues, Catherine Russell, Chad Johnson, Charlie Musselwhite, Corey Wilcox, Creole Soul with Etienne Charles, Cyro Baptista, Cécile McLorin Salvant, Daniel Hope, Danish String Quartet, Darrell Scott, Dave Rawlings Machine, David Finckel, Del & Dawg: Del McCoury and David Grisman, Doyle Lawson & Quicksilver, Dr. John & the Nite Trippers, Drive-By Truckers, Dwight Yoakam, Edward Parks, Elizabeth de Trejo, Eric Alexander Quartet, Eric Kim, Erik Friedlander, Etienne Charles, Fanfare Ciocărlia, Freddy Cole , Haas Kowert Tice, Harold Mabern, Ira Coleman, Jacqueline Kerrod, Jason Marsalis, Jeffery Broussard & the Creole Cowboys, Jeremy Denk, Jessica Ann Best, Joe Goldberg, Joey Alexander Trio, Joseph Conyers, Julian Lage Trio, Kassé Mady Diabaté, Keith Robinson, l’arte del mondo, Langhorne Slim, Lawrence Leathers, Leon Anderson, Lorenza Borrani, Louis Lortie, Marc Broussard, Marco Nistricò, Marcus Roberts, Marion Felder, Mark Feldman, Marcus Roberts Trio, Martin Hayes & Dennis Cahill, Matt Munisteri, Micaëla Oeste, Mike Marshall, Milton Suggs, Mokoomba!, Monty Alexander Trio, My Brightest Diamond, North Mississippi Allstars, Patrick Messina, Paul Neubauer, Paul Sikivie, Paul Thorn Band, Philip Setzer, Pink Martini, Randall Haywood, Randy Napoleon Trio, Red Baraat, René Marie, Rhiannon Giddens, Ricardo Pascal, Ricky Skaggs, Robert Sadin’s “Night Songs”, Rodney Jordan, Rokia Traoré, Ron Westray, Ron Wilkins, Jr., Ry Cooder, Sebastian Knauer, Sharon Jones & the Dap-Kings, Sharon White, Sherrill Milnes, Simon Crawford-Phillips, Stephen Riley Quartet, Steve Riley & the Mamou Playboys, Söndörgő, Teddy Adams, Terell Stafford, The Gloaming, The Hot Sardines, The Suffers, The Tallis Scholars, The Time Jumpers feat. Vince Gill, Kenny Sears and Ranger Doug Green, Tim Brumfield, Tissa Khosla, U.S. Marine Corps All Star Jazz Band, Vicente Amigo, Väsen, Wu Han, Wycliffe Gordon, Yasushi Nakamura


 

2015 Artists

Program Book Cover 2015AJ Ghent Band, Asleep at the Wheel, Clarice Assad & Off The Cliff, Atlanta Symphony Orchestra, Balsam Range, Band Courtbouillon, Lorenza Borrani, Brooklyn Rider, Buckwheat Zydeco, Chamber Society of Lincoln Center, Rosanne Cash, Etienne Charles, Choro Famoso, Joseph Conyers, Simon Crawford-Phillips, DakhaBrakha, Dawes, Mark Delavan, Dirty Dozen Brass Band, Drew Holcomb & The Neighbors, Casey Driessen, Philip Dukes, Jerry Douglas presents the Earls of Leicester, Emerson String Quartet, David Finckel, Béla Fleck, Southern Troubadours (Ruthie Foster, Joe Ely and Paul Thorn), Sean Jones Quartet, Wycliffe Gordon, Tardo Hammer, Wu Han, Lynn Harrell, Heritage Blues Orchestra, Daniel Hope, Hot Club of Cowtown, Hot Rize, Stephen Hough, Jason Marsalis Vibes Quartet, Sean Jones Quartet, Kayhan Kalhor, Milos Karadaglic, Benny Kim, Eric Kim, Sebastian Knauer, Kodo, Julian Lage , Paul Lewis, Nikolai Lugansky, Lúnasa, Vusi Mahlasela, Jason Marsalis Vibes Quartet, Mike Marshall, McIntosh County Shouters, Paul Neubauer, Susan Nicely, Micaëla Oeste, Nicki Parrott, Murray Perahia, Houston Person, Dirk Powell, Adonis Puentes & The Voice of Cuba Orchestra, Dianne Reeves, Josh Ritter, Marcus Roberts Trio, Keith Robinson, Carla Maria Rodrigues, Jorge Roeder, Shakey Graves, Shovels & Rope, Jarekus Singleton, Mavis Staples, Dave Stryker, The Apache Relay, The Barr Brothers, The Boxcars, The Wailers, The Wood Brothers, Irma Thomas, Warren Vaché Quintet, Verónica Villarroel, Warren Wolf & Wolfpack, Lucinda Williams


 

2014 Artists

Program Book Cover 2014Bruce Adolphe, Asif Ali Khan, Atlanta Symphony Orchestra, Avi Avital, Becca Stevens Band, Mike Block, Bombino, Lorenza Borrani, Michael Braz, Chamber Music Society of Lincoln Center, Etienne Charles, Cyrus Chestnut, Gloria Chien, Fred Child, Christian McBride Trio, Joseph Conyers, Kevin Crawford, Simon Crawford-Phillips, Fatoumata Diawara, Aaron Diehl, Dover Quartet, John Doyle, Casey Driessen, Philip Dukes, Eddie Palmieri Salsa Orchestra, Chris Eldridge, Tara Erraught, David Finckel, Béla Fleck, Jose Franch-Ballester, Gibson Brothers, Vince Gill, Wycliffe Gordon, Romie de Guise-Langlois, Wu Han, Benjamin Hochman, Daniel Hope, Sierra Hull, Jason Isbell, Rodney Jordan, Bridget Kibbey, Benny Kim, Eric Kim, Sebastian Knauer, Pokey LaFarge, Julian Lage, Lau, Daniel Lee, Yura Lee, Lonesome River Band, Jason Marsalis, Branford Marsalis, Mike Marshall, Cécile McLorin Salvant, Estrella Morente, Dani de Morón, Paul Neubauer, Tim O’Brien, Aoife O’Donovan, Ulysses Owens, Jr., Noam Pikelny, Preservation Hall Jazz Band, Punch Brothers, Vinny Raniolo, Red Baraat, Ricky Skaggs & Kentucky Thunder, Stephen Riley, Robert Cray Band, Marcus Roberts, Keith Robinson, Carla Maria Rodrigues, Catherine Russell, Christian Sands, Michael Schade, Darrell Scott, Mark Shane, John Simon, Michael Sponseller, Southern Soul Assembly (JJ Grey, Anders Osborne, Marc Broussard & Luther Dickinson), Terell Stafford, Taj Mahal, The Avett Brothers, The Jerusalem Quartet, The Lone Bellow, Chris Thile, Kristina Train, Michael Tree, Tomatito (Jose Fernandez Torres), Cillian Vallely, Frank Vignola, Charenee Wade, Abigail Washburn, Rodney Whitaker, Duncan Wickel


 

2013 Artists

Program Book Cover 2013Leon Anderson, Jr., Darol Anger, Atlanta Symphony Orchestra, Tab Benoit, Bill T. Jones/Arnie Zane Dance Company, Lorenza Borrani, Cameron Carpenter, Charles Bradley & his Extraordinaires, Charles McPherson Quartet, Charlie Hunter & Scott Amendola Duo, Joseph Conyers, Simon Crawford-Phillips, Rodney Crowell, David Grisman Folk-Jazz Trio, The Deadly Gentlemen, Della Mae, Jeremy Denk, Aaron Diehl, Aaron Diehl Trio, Dover Quartet, Dr. John & the Nite Trippers, Casey Driessen, Philip Dukes, David Finckel, Richard Goode, Wycliffe Gordon, Wu Han, Emmylou Harris, Carlos, Henriquez, Daniel Hope, ensemble39, Houston Person Quartet, Ahmad Jamal Trio, Jerry Douglas Band, Rodney Jordan, Jim Ketch, Joy Kills Sorrow, Kalichstein-Laredo-Robinson Trio, Keller Williams with the Travelin’ McCourys, Bill Kennedy, Benny Kim, Sebastian Knauer, Julian Lage, Lake Street Dive, Lee Fields and the Expressions, Lil Wayne & Same Ol’ 2 Step, Lera Lynn, Jason Marsalis, Paul McKee, Marcus Printup, Marcus Roberts Trio, Mike Marshall, Patrick Messina, Miami String Quartet, Jane Monheit, Ana Moura, Dan Nimmer, Old Crow Medicine Show, Old-Time Kozmik Trio, Jeb Patton, Bill Peterson, Dirk Powell, Red Stick Ramblers, René Marie Quartet, Richard Thompson Electric Trio, Herlin Riley, Stephen Riley, Marcus Roberts, Keith Robinson, Carla Maria Rodrigues, Sarah Jarosz Trio, Vincent Ségal, Jennifer Sheehan, Ballaké Sissoko, Terell Stafford, Steep Canyon Rangers, Dave Stryker, Martin Taylor, Otis Taylor, Tedeschi Trucks Band, Anne Sofie Von Otter, The Wailers, Walter Blanding Septet, Warren Wolf Trio, Cedric Watson, Ron Westray, Rodney Whitaker, Jack Wilkins, Warren Wolf, The Wood Brothers


 

2012 Artists

Program Book Cover 2012Acollective, Leon Anderson, Jr., Atlanta Symphony Orchestra with Yefim Bronfman, Kevin Bales, Kenny Barron, Kristian Bezuidenhout, Jimmy Bosch Orchestra, Brian Blade Fellowship Band, The Campbell Brothers, Jeff Clayton Quartet, Jonathan Cohen, Jon Cowherd, Freddy Cole Quartet, Simon Crawford-Phillips, Paco de Lucia, L’arte del mondo, Aaron Diehl, Philip Dukes, Justin Townes Earle, Jeffry Eckels, Emerson String Quartet, Jon Faddis, David Finckel, Wu Han & Philip Setzer, Bela Fleck & the Original Flecktones, Ruthie Foster, Futurebirds, Wycliffe Gordon (Hello Pops: The Music of Louis Armstrong), Here to Stay: The Gershwin Experience (Sylvia McNair, Kevin Cole & Ryan VanDenBoom), Lyle Lovett & John Hiatt, Daniel Hope, Zakir Hussain’s Masters of Percussion, Sean Jones, Rodney Jordan, Milos Karadaglic, Bill Kennedy, Jim Ketch, Benny Kim, Kiyoshi Kitigawa, Sebastian Knauer, Josephine Knight, Joe Krown Trio (feat. Walter “Wolfman” Washington and Russell Batiste, Jr.) Julian Lage, Daniel Lanois, Greg Leisz, Jason Marsalis, Mike Marshall, Pink Martini, Del McCoury Band with Preservation Hall Jazz Band, Paul McKee, Brad Mehldau/Joshua Redman Duo, Edgar Meyer, Buddy Miller, Bruce Molsky, Nathan & the Zydeco Cha Chas, Bill Peterson, Lucky Peterson Band, Menahem Pressler, Lost Bayou Ramblers, Herlin Riley, Marcus Roberts, Keith Robinson, CarlaMaria Rodrigues, McIntosh County Shouters, Terell Stafford, Dave Stryker, Sweet Singing Harmony Harmoneers, Takacs Quartet, The Head & the Heart, Chris Thile, Chris Thomas, Tony Trischka, IIIrd Tyme Out, Myron Walden, Cedar Walton, Abigail Washburn, Ron Westray, Rodney Whitaker, Jack Wilkins, Savannah Winds


 

2011 Artists

Program Book Cover 2011Allen Toussaint, Amjad Ali Khan, Andy Falco, Atlanta Symphony Orchestra, Ballake Sissoko, Band of Horses, Bela Fleck, Benny Kim, Bill Charlap, Bill Kennedy, Bill Peterson, Binky Griptite, Bob Sadin, Bobby Thorp, Brian “Breeze” Cayolle, Bryan Sutton, Bugallo Velez, Butch Hancock, Caleb Klauder, CarlaMaria Rodrigues, Catherine Leonard, Charles Pillow, Chico Pinheiro, Chris Eldridge, Chris Thile, Christine Brewer, Citizen Cope, Clarence, “Reginald” Toussaint, Corey Hensley, Craig Rutenberg, Cyro Baptista, Dale Perry, Daniel Hope, Dave Guy, Dave Stryker, David Finckel, Dianne Reeves, Doyle Lawson, Ébène Quartet, Edgar Meyer, Eric Braunstein, Eric Kim, Gabriel Le Magadure, Geno Delafose, Gerald Clayton, Grant Green Jr., Gregory Hutchinson, Hans-Kristian Sorenson, Herman LeBeaux, Homer Steinweiss, Houston Person, Ian Hendrickson-Smith, Ike Stubblefield, Infamous Stringdusters, Jack Wilkins, James Cotton, James Gwyn, James Hunter, Jason Barie, Jason Leek, Jason Marsalis, Jason Rathman, Jeff Clayton, Jerry Portnoy, Jesse Lege, Jessica Molaskey, Jim Ketch, Jimmie Dale Gilmore, Joe Craven, Joe Ely, Joel Savoy, John Clayton, John Pizzarelli, Jon Hurrell, Jordan Witt, Jorel Flynn, Josh Swift, Junior Brown, Keith Robinson, Kelli Jones, Kenny Washington, Kristian Bezuidenhout, Leon Anderson, Lionel Loueke, Lorenza Borrani, Los Munequitos de Matanzas, Louis Lortie, Lucky Peterson, Maceo Parker, Marc Neikrug, Marcus Printup, Marcus Roberts, Mark Feldman, Mathieu Herzog, McIntosh County Shouters, Michael Burks, Mike Bub, Neal Sugarman, Nikolai Lugansky, Noam Pikelny, Obed Calvaire, Patrick Messina, Paul Kowert, Paul McKee, Peter Martin, Peter Washington, Philip Dukes, Pierre Colombet, Raleigh Ringers, Raphael Merlin, Renard Poche, Renee Rosnes, Robert Randolph & The Family Band, Robert Sadin, Rodney Jordan, Rodney Whitaker, Roland Guerrin, Romero Lubambo, Ron Westray, Salif Keita, Scott Avett, Sebastian Knauer, Seth Avett, Sharon Jones, Sherman Robertson, Simon Crawford-Phillips, Simone Dinnerstein, Slide Hampton, Stile Antico, Stuart Duncan, Ted Nash, Terell Stafford, The Avett Brothers, The Clayton Brothers, The Flatlanders, Thioko Diagne, Tiempo Libre, Tim O’Brien, Tommy ‘TNT Brenneck, Tracy Silverman, Tristan Eggener, Vijayalakshmi, Vincent Segal, Walter Blanding, Wu Han, Wycliffe Gordon, Zakir Hussain


 

2010 Artists

Program Book Cover 2010Atlanta Symphony Orchestra with Lang Lang, Derek Trucks & Susan Tedeschi Band, Jazz at Lincoln Center Orchestra with Wynton Marsalis, Yefim Bronfman, Wilco, She & Him (featuring M. Ward and Zooey Deschanel), Daniel Hope, Mark O’Connor, Gabriela Montero, Gautier Capucon, Lorenza Borrani, Roby Lakatos Ensemble, The Assad Brothers, Mike Marshall’s Big Trio, The Belleville Outfit, James Bignon, Jeffrey Broussard & the Creole Cowboys, Bassekou Kouyate & Ngoni Ba, Bill Frisell Trio, RJ & the Upbeats, Sierra Noble, Sarah Jarosz, Patty Loveless, Ruthie Foster, Kristina Train, Kathy Mattea, Nicole Cabell, The U.S. Army Strings, Charles Tomkins, Wu Han, Philip Setzer & David Finckel, Eric Kim, Benny Kim, CarlaMaria Rodrigues, Keith Robinson, Sebastian Knauer, Dick Hyman, Marcus Roberts, Henry Butler, Gerald Clayton, Mark O’Connor’s Hot Swing! Trio, The Clayton Brothers, Wycliffe Gordon, Jim Ketch, Bill Peterson, Terrell Stafford, Gerald Clayton Trio, Dick Hyman Trio, Leon Anderson, Jr., Ted Nash, Renaud Garcia-Fons Trio, David Greely & Joel Savoy Duo, Chris Thile, Mike Marshall & Caterina Lichtenberg, Roger Day, Shannon Whitworth, Cherryholmes, Chris Crenshaw, Dave Stryker, Rodney Whitaker, Marcus Roberts Trio, Jack Wilkins, Marcus Printup, Quentin Baxter, Del McCoury Band, Emerson String Quartet, Ken Peplowski & Howard Alden, New Orleans Blues Party with Henry Butler, Ali Jackson, Ben Tucker 80th Birthday Celebration, Tatnall River Shapenote Singers, Jeffrey Kahane, Curtis Blackwell & the Dixie Bluegrass Boys, Philip Dukes


 

2009 Artists

Rayna & Dan Gellert, Garrick Ohlsson, Beverly “Guitar” Watkins, Corey Harris, Phil Wiggins, Daniel Hope, Lorenza Borrani, Keith Robinson, Carla Maria Rodrigues, Josephine Knight, Wu Han, Doyle Lawson & Quicksilver, Jim Lauderdale, Tim Eriksen, Tatnall River Shapenote Singers, Bobby Lee Rodgers, Ike Stubblefield, Joe Craven, Dianne Reeves, Andrea Marcovicci (*premiere of SMF-commissioned “Skylark: the Music of Johnny Mercer”), Prazak Quartet, Cedric Watson & Bijou Creole, Mariza, David Finckel, Nathan Davy, Synergy Brass Quintet, Marc-Andre Hamelin, Mike Marshall, Darol Anger & Vasen, Wilma Jensen, Benny Kim, Eric Kim, Sebastian Knauer, The Clayton Brothers, Manuel Barrueco, Janette Fishell, Rick Friend, Marcus Roberts, Wycliffe Gordon, Chick Corea & John McLaughlin’s Five Peace Band featuring Christian McBride, Kenny Garrett and Brian Blade, Punch Brothers featuring Chris Thile, The Infamous Stringdusters, The Lovell Sisters, Herb Buffington, Bob Seeley, Ian Bostridge with Julius Drake, Ellis Marsalis Quartet, Bucky Pizzarelli, Howard Alden, Ken Peplowski, Howard Paul, Billy Jonas, Zakir Hussain, Shivkumar Sharma, Jared Johnson, Eddie Palmieri, Henry Butler, Aaron Goldberg, Patrick Messina, Caroline Herring, Eddie Palmieri y La Perfecta II, Joseph Golden, Kristian Bezuidenhout, Feufollet, Neko Case, Crooked Fingers, Savion Glover & the Otherz, Marcus Printup & Southern Soul, Roland Guerin, Jason Marsalis, Ted Nash & Odeon, Bela Fleck’s Africa Project with Toumani Diabate, D’Gary and Vusi Mahlasela, Atlanta Symphony Orchestra conducted by Robert Spano with Marcus Roberts


 

2008 Artists

Gabriel Grossi & Daniel Santiago, Yundi Li, Blind Boys of Alabama, Adolphus Bell, Steep Canyon Rangers, Jennifer Larmore, Steve Riley & the Mamou Playboys, Marty Stuart & Travis Tritt, Nrityagram Dance Ensemble, Daniel Hope & Sebastian Knauer, Ali Akbar Moradi, Hamilton de Holanda Quintet, Nappy Brown, Bob Margolin, Rick Friend (Silent Film Accompaniment: “The Scarecrow,” “Sherlock, Jr.” and “Blackmail”), Jonathan Biss, Emerson String Quartet with Wu Han, Sean Costello, Eric Culberson, Stewart Copeland (premiere of “Celeste”), Red Stick Ramblers, Audra McDonald, Ricky Skaggs & Bruce Hornsby, Pitingo, Modern Skirts, Fa So La Workshop with Richard DeLong, Cherryholmes, Angelique Kidjo, Ana Moura, Tiempo Libre, Atlanta Symphony Orchestra with Garrick Ohlsson, Carolina Chocolate Drops, Sweet Singing Harmony Harmoneers, Philip Dukes, Josephine Knight, Patrick Messina, Benny Kim, Kristian Kjos Sorenson, CarlaMaria Rodrigues, Daxun Zhang, Christopher Wu, Keith Robinson, Scrapomatic with Kristina Train, Carl “Sonny” Leyland, Beaux Arts Trio, Piano Showdown (Marcus Roberts, Hank Jones, Carl Leyland and Eric Reed), Derek Trucks Band, Andreas Oberg Quartet, Swinging Around the World (Roberta Gambarini, Hank Jones, Andreas Oberg and Walter Blanding), The World of Slide Guitar (Jerry Douglas, Debashish Bhattacharya, Bob Brozman and Derek Trucks), West Coast Jazz Meets Southern Swing (Eric Reed Trio with Jeff Clayton and Marcus Roberts Trio with Marcus Printup), Yu Kosuge, The One & Only Wycliffe Gordon (premiere of “Welcome to Georgia Town”), Abigail Washburn & the Sparrow Quartet featuring Bela Fleck with Casey Driessen & Ben Sollee


 

2007 Artists

Program Book Cover 2007Jazz at Lincoln Center Orchestra with Wynton Marsalis, Dianne Reeves, Susan Tedeschi, Borodin Quartet, Leahy, Anoushka Shankar, John Pizzarelli and the New York All Star Big Band, Atlanta Symphony Orchestra, Ivan Moravec, Plena Libre, William Devan, Edie Hockspeier, Parris Island Marine Band, Tamboricua, Flook, David Finckel and Wu Han, Musica Angelica, Jerry Douglas Band, Isabel Bayrakdarian, Beaux Arts Trio, Geno Delafose and French Rockin’ Boogie, Wiener Akademie Baroque Orchestra, Noche Flamenca with Soledad Barrio, Marty Stuart and his Fabulous Superlatives, Porter-Batiste-Stoltz, Pacifica Chorale’s John Alexander Singers, Randall Bramblett Band, Shawn Mullins, Bernice Johnson Reagon, Morris Robinson, Mark Padmore, Piano Showdown 2007 (Bob Baldori, Bob Seeley, Marcus Roberts, Terry Waldo), Anne Acker, Le Jazz Hot (John Jorgenson Quintet, Bucky Pizzarelli, Howard Alden, Wycliffe Gordon, Ken Peplowski, James Chirillo, Greg Cohen, Chuck Riggs), Swing Time (Wycliffe Gordon, Ken Peplowski, James Chirillo, Chuck Riggs, Howard Alden, Bucky Pizzarelli), Awake My Soul: The Story of the Sacred Harp, Buster Keaton’s Steamboat Bill, Jr. with Rick Friend, Annika Hope, Josephine Knight, Deborah Workman, Patrick Messina, Savannah Music Festival Mass Choir with James Bignon, Wesleyan Gospel Choir, The Boston Camerata, Randall Williams, Dr. Ron Byrnside, Huxsie Scott, Tina Zenker Williams, Daniel Hope, Benny Kim, Kristian Bezuidenhout, Philip Dukes, Peter Kolkay, Timothy Jones, CarlaMaria Rodrigues, Zuill Bailey, Glenn Fischbach, Uncle Earl, Savannah State University Choir, Harry O’Donoghue, Savannah Arts Academy Chorale, Philippe Entremont and Sebastian Knauer, Savannah Music Festival High School Honors Jazz Band


 

2006 Artists

Program Book Cover 2006Emmylou Harris, Living Legends of the Blues (Pinetop Perkins, Nappy Brown, “Steady Rollin'” Bob Margolin, Willie “Big Eyes” Smith, Mookie Brill), Bela Fleck and the Flecktones, Atlanta Symphony Orchestra with Andre Watts, Lunasa, Larry Keel and Natural Bridge, Emerson String Quartet, The Codetalkers, The New York Collegium, Del McCoury Band, Katiana and Marielle Labeque, The Paragon Ragtime Orchestra (with Buster Keaton’s “The General”), The Biscuit Burners, Les Ballet Africains, Brazilian Duets with Mike Marshall and Hamilton de Holanda, Peru Negro, Derek Tricks Band, Oteil and the Peacemakers, Timothy Hall, Rebirth Brass Band, Sam Bush, Edgar Meyer, Piano Showdown (Bob Seeley, Mark Braun, John Cocuzzi and Bob Page), Walter “Wolfman” Washington and the Roadmasters, Kristin Gustafson, Gabor Boldoczki, Matthew Vaughn, Jonathan Moore, Hans-Kristian Kjos Sorensen, James Richardson, Savannah Choral Society, David Russell, Perfecting Praise Chorale, Daniel Hope, Benny Kim, Yuval Gotlibovich, Michael Tree, Annika Hope, Philip Dukes, Zuill Bailey, Sebastian Knauer, Elisabeth Howard, Kathryn Van Eck and Family, Bottles.N.Cans, Sister Barbara McCoy and Members of the First Christian Community Church Choir, Metta Quintet, Brian Taylor, Tim Jones, Patrick Messina, Peter Kolkay, Armh2 Atlantic University Chorus, Ben Tucker, Marcus Roberts Trio with Wycliffe Gordon, Jeff Lewis, Terrence Simien and the Zydeco Experience, Pablo Ziegler Quartet with Dave Samuels, Jacqueline Schwab, Bill Charlap Trio with Slide Hampton and Frank Wess, The Campbell Brothers, The Sweet Singing Harmony Harmoneers, Kenny Carr and the Tigers, Savannah Music Festival Mass Choir with James Bignon


 

2005 Artists

Program Book Cover 2004

Ballet Pro Musica, Ricky Skaggs & Kentucky Thunder, Mando Madness (David Grisman, Mike Marshall, Tony Williamson, Sam Bush, Don Stiernberg, Tony Trischka, Todd Phillips, Darol Anger, David Grier) Eddie Palmieri Latin Jazz Septet, San Francisco Jazz Collective with Joshua Redman, James Moody’s 80th Birthday, The Heath Brothers, Carey and Lurrie Bell, Cool John Ferguson, The Magic of Swing Street (Ed Polcer, Barbara Morrison, Wycliffe Gordon, Allan Vache, John Cocuzi, Frank Tate, Joe Ascione, Mark Shane), The Biscuit Burners, Ladysmith Black Mambazo, Rockin’ Dopsie, Jr. & the Zydeco Twisters, Buddy Guy, Bob Margolin, Lee Gates, Cootie Stark, Cool John Ferguson, Cudamani, Menahem Pressler, Richard Goode, The Codetalkers with Col. Bruce Hampton, Derek Trucks Band, David Grisman Quintet, Psychograss, Perpetual Groove, Blueground Undergrass with Rev. Jeff Mosier, East Meets West (Daniel Hope, Derek Trucks, Amaan Ali Bangash, Ayaan Ali Bangash, Gaurav Mazumadar, Sandeep Das), Cyrus Chestnut, Ardie Dean, Hansel Creech, U.S. Army Ground Forces Band, Kristian Bezuidenhout, Glenn Fischbach, Annika Hope, Benny Kim, Sebastian Knauer, Josephine Knight, Gro Lovdahl, Jaime Martin, Patrick Messina, Benno Schollum, Hans-Kristian Sorenson, Philip Dukes, Ina Zdorovetchi, Adrianna Zukerman, Mark Gainer, Savannah Music Festival Chamber Orchestra


 

2004 Artists

Program Book Cover 2005Beaux Arts Trio, Frederica Von Stade, Mingo Saldivar y Los Cuatro Espadas, Mariachi Los Camperos de Nati Cano, Jose Guitierrez, Wayne Shorter Quartet, Toots Thielemans’ Brazilian Project, Marcus Roberts Septet, Derek Trucks Band, Pancho Sanchez, Christopher Taylor, Anton Kuerti, Lewis Nash Septet, Lorenzo Cruz and Marimba Chiapas, David Grisman Quintet, Sebastian Knauer, Daniel Hope, Francois Atlan, Little Freddie King, Nathan & the Zydeco Cha-Chas, John Dee Holeman and David Butler, Hubert Sumlin with the Nighthawks, Little Freddie King, Wycliffe Gordon, The Codetalkers with Colonel Bruce Hampton, Dick Hyman Trio, Wess “Warmdaddy” Anderson/Marcus Printup Quintet featuring Cyrus Chestnut, Anointed Jackson Singers, Hadra des Femmes de Taroudant, Yungchen Lhamo, The Tallis Scholars, The Benedetto Players (Bucky Pizzarelli, Howard Alden, Frank Vignola, Martin Taylor, Jimmy Bruno, Roland Guerin, Jason Marsalis), Gene K. Jarvis, Mark K. Williams, James C. Richardson, Edie Hockspeier, Irene Federn, Steven Branyon, Savannah Symphony Players, Kim Polote, John Wesley Wright, Alice Tillotson, Andrew Garland


 

2003 Artists

Program Book Cover 2003Blind Boys of Alabama, Cyrus Chestnut, Savannah Symphony Orchestra, Ensemble Corund, Tamas Kocsis, Jiri Barta, Gerre Hancock, Martin Stadtfeld, Tien-Yi and Shih-Yi Chang, Robert Plano, Gilles Vonsattel, Timothy Hall and Friends, Brian J. Taylor, Edie Hockspeier, Tina Zenker Williams, James Richardson, Richard L. Myers, Gene L. Jarvis, Marcus Roberts, Cootie Stark, Essie Mae Brooks, Drink Small, Cool John Ferguson, Artie Dean, Sol Creach, Tim Duffy, Kristina Beaty and Friends, Rosie Ledet, Wycliffe Gordon